Мегамісто, метрополіс, мегаполіс і глобальне місто: в чому різниця?

11753289395_107ffee3b0_k
Життя сучасної цивілізації неможливе без існування міст. Вони різняться залежно від розмірів, культурних та спеціалізованих інституцій, причому деякі міста стають більш значимими упродовж усього розвитку регіону. Історично склалося так, що розмір чи популяція поселення були основним показником його важливості: чим більше місто, тим більшу потужність воно має. Однак, через велику міграцію населення з сільської місцевості у міську протягом минулого століття, стало складніше визначити, що саме робить місто важливим. Нині існує багато типів міських ландшафтів, тому для архітекторів і проектувальників надзвичайно важливо бути спроможними ефективно класифікувати типи поселень, щоб надалі успішно розробляти плани міст. Наступний список містить чотири ключові поняття видів міст, що сформувалися у кінці минулого століття.
Мегамісто
Термін «мегамісто» використовують для опису міст з конкретною кількістю жителів. Вперше таке трактування було задокументовано Техаським університетом у 1904 році. Однак існує деяка двозначність, оскільки різні організації пропонують різні критерії. Найпоширеніше визначення: мегамісто – це місто з населенням більше 10 мільйонів людей, а також зі щільністю населення 2000 осіб на квадратний кілометр.
Першим мегамістом за сучасними мірками був Нью-Йорк, населення якого до 1936 року не перевищувало 10 мільйонів осіб. Як показує практика багато схожих міст з’явилися в традиційно розвинених районах. Однак в останні роки дещо змінилося. Майже 70% з нинішніх 47 мегаміст перебувають в Азії, і цей показник, ймовірно, зросте в найближчі роки, оскільки тут глобальний рух в міських районах досить потужний. Сьогодні в п’ятірку найбільш населених міст світу входять Токіо, Шанхай, Джакарта, Делі і Сеул.

Manhattan_Skyline_I_South_Street_and_Jones_Lane_Manhattan_by_Berenice_Abbott_March_26_1936
Метрополіс
Метрополіс, з грецького «місто-матір», спочатку був місцем, звідки поселенці відправлялися, щоб для колонізації інших районів. З тих пір він став описовим терміном для великих міст, які є ключовими центрами національної та регіональної соціально-економічної діяльності, багато в чому схожими з глобальним містом.
Однак, у випадку з метрополісом, ці дві умови мають менший акцент. У таких містах нижчий рівень розвитку життя та інфраструктури. Як результат, глобальне місто завжди є метрополісом, але метрополіс не може бути глобальним містом. Яскравим прикладом є Каїр і Лаос.

Lujiazui__Pudong__Shanghai__China_-_panoramio_(11)
Мегаполіс
Скупчення міст з добре розвиненою мережею називається мегаполісом. Цей термін вперше був використаний на початку 20-го століття. Мегаполіси можуть виникати з низки причин: велику роль в їх розміщенні відіграє географія, а також хороші міжнародні і регіональні транспортні зв’язки. Крім того подальший економічний ріст одного міста може здійснити позитивний вплив на сусідні райони. Одним з перших прикладів мегаполісу був північно-східний берег США від Бостона до Вашингтона. Однак в даний час мегаполіси найбільше розвиваються в Азії, зокрема в дельті річки Чжуцзян в Китаї та в Єдиній зоні метро Джакарта-Бандунг в Індонезії.

ISS-30_Eastern_coast_of_the_United_States
Глобальне місто
Перше визначення цього поняття було записано 1886 року. Термін «глобальне місто» був популяризований Саскією Сассеном в 1991 році в умовах ідеї глобалізації, в той час як міста Лондон, Токіо і Нью-Йорк виступали основними прикладами. Ці міста, як найважливіші центри глобальної торгівлі, є ключовими у світовій економіці й донині.
Іноді важко визначити, що саме робить місто глобальним, адже населення чи розмір не є основним показником, однак існує кілька характеристик, які допомагають це визначити. В економічному плані такі міста повинні надавати різноманітні міжнародні послуги і бути штаб-квартирою для декількох багатонаціональних корпорацій. В соціальному плані вони повинні мати велику розмаїтість культур, релігій, ідеологій і мов. Варто зазначити, що є кілька міст, які колись були глобальними, (наприклад, Ліверпуль), і ті, які ще можуть ними стати, (наприклад, Шанхай).