masdar_green_community

В той час, як більшість архітекторів займаються монументальними творами, найвідоміші з них проектують цілі міста. Містобудування представляє чудову можливість реалізувати свою архітектурну доктрину в неймовірних масштабах. Нижче наведено деякі з найважливіших проектів у міському плануванні. Незалежно від того, чи цим планам вдалося досягти успіху чи ні, вони, в кінцевому результаті, виступають як важливе розуміння відчуття місця та простору архітекторами.

Маніла, Філіппіни. Даніель Бернхем, 1905 р.

unknown (7) 

 

Post-Office-and-Met-Theater-bombed Post-Office-Aerial-View-1931 normal_post_office jones

  

 

 

 

 

Багато хто вважає програму “Beaux-Arts” Бернхема, створену для міста Чикаго, однією з визначальних серед надбань архітектора, але його блискавичне неокласичне бачення міського життя на цьому не зупинилося. Архітектор сприяв формуванню багатьох монументальних та громадських будівель у Вашингтоні, Сан-Франциско та Маніли на Філіппінах.

Хоча генеральний план Бернхема 1905 р. для Маніли, у зв’язку з початком Другої світової війни, ніколи не був повністю реалізований, деякі його ідеї збереглись тут і по сьогодні. У його планах легко знайти відображення попередніх робіт. Наприклад, парки та великі бульвари  беруть початок з центру міста і набувають органічного вигляду, що нагадує ландшафти Олмстеда. Його проекти для бульвару Дьюї, тепер бульвару Роксас, нагадують озеро Шорт-Драйв і пристань для військово-морських сил у Чикаго, а також будівля центрального поштового відділення штату Маніла та ратуша є відлунням деяких федеральних пам’яток Вашингтона.

У своєму плані для міста Бернхем бачив Манілу, як «Красиве місто Сходу», спираючись на архітектурні спадщини та естетичні нахили західних міст, таких як Париж, Рим та Венеція. Його план мав п’ять компонентів, включаючи об’єкти для відпочинку та торгівлі, розробку шляхів водного транспортування, планування міської вуличної системи та створення літніх курортів. Незважаючи на те, що план Бернхема у Манілі, яка мала стати літньою столицею Філіппін, залишається незавершеним, аспекти міста, в основному, зберігають своє оригінальне бачення і до сьогодні.

Тегеран, Іран. Віктор Грюн, 1968 р. і Луї Кан, 1973 р.

Tehran-1300x730

 

Fig.-7_resize Fig.-6 Isozaki-Abbasabad Model Kahn Sketch-Abbasabad Model

 

 

 

 

 

 

Архітектори Віктор Грюн і Луї Кан  були запропоновані іранським урядом у середині 20 століття, щоб розробити генеральний план міського центру Тегерана та закласти основи для його майбутнього зростання і розширення. Хоча обидва плани в кінцевому підсумку зазнали невдачі через геополітичний тиск та потрясіння в країні, бачення Грюна і Кана близькосхідного мегаполісу проливають світло на розуміння кожним з архітекторів міського життя, національного будівництва та ролі суспільно-політичних.

Генеральний план Грюна для міста заклав масштабну основу для його життєдіяльності, починаючи від автомобільних доріг і дорожніх систем, до палаців, квартирних комплексів і навіть міст-супутників. Робота Грюна в Тегерані протягом шестидесятих років сильно залежала від авторитарного порядку шаха в країні під час політичних та ідеологічних потрясінь. Врешті-решт, ідеї архітектора були відкинуті через асоціації із західною владою та модернізацією.

План Кана 1973 року для центру Тегерана базується на ідеях попередника, однак багато було зроблено, щоб змінити просторову організацію міста. Кан посунув міський центр на північ, надаючи місту більш лінійну форму. Він перемістив центральну площу до підніжжя гір Альбори, тим самим звільнивши центр міста від комерційних структур.  Незважаючи на те, що міський пейзаж за версією Грюна, органічно розкривається з підніжжя Альбори, ідея Кана більш симетрична, його планування показують цілеспрямований баланс у місті. Хоча бачення Кана ніколи не були повністю реалізовані, його монументальні плани, як і ідеї Грюна, показують діапазон можливостей та перспектив щодо проектування міст архітекторами.

Масдар, Об’єднані Арабські Емірати, Foster + Partners 2014 р.

unknown (8)

 

image_manager__rex_habun_slideshow_image_03_vesta_nele_zareh phic_deweyblvd masdar_neighbourhood_development__cloud shutterstock_368647094

 

 

 

 

 

Міські плани, якими керують архітектори, – це не просто відгомін минулої епохи. Близький Схід знову служить прикладом для останнього проекту Foster + Partners в Абу-Дабі: Masdar City. Розташоване недалеко від міжнародного аеропорту Абу-Дабі, місто призначене для того, щоб служити новим технологічним центром, який буде повністю працювати від сонячної та інших відновлюваних джерел енергії, матиме переважно пішохідний простір та щільну забудову. У своїй оригінальній концепції автомобілі тут заборонені на користь громадських транспортних систем (в даний час для масового транзиту всередині міста дозволяються електричні транспортні засоби). Стіна, побудована по периметру міста, призначена для зупинки гарячих пустельних вітрів та циркуляції повітря всередині міста. Вона також створює фізичні обмеження для зростання міста Масдар.

Можливо, більше, ніж попередньо описані плани міст, дизайн Foster + Partners для Masdar City значною мірою спирається на регіональні та місцеві архітектурні стилі. Багато будинків побудовані на теракотовій основі та прикрашені арабським орнаментом. 45-метрова вежа, витягнуті та вузькі вулички, тісно згруповані будівлі, – усе змодельовано на зразок традиційних та старовинних арабських будівель.

Незважаючи на це, та суттєву політичну і фінансову підтримку, завершення та проживання в Масдарі є повільним і непростим процесом. Передбачалося, що проект, ініційований у 2006 році, триватиме вісім років, однак тепер остаточне завершення прогнозують у 2030 році. Спочатку тут передбачалося розміщення від 45000 до 50 тисяч осіб і 1500 підприємств, на додаток до 60 тисяч працівників, які доїжджатимуть сюди на роботу. Однак, на сьогодні кілька сотень студентів Масдарського інституту є єдиними жителями, а в місті працює не більше 2000 чоловік. Оскільки проекти такого масштабу мають перспективи для розвитку, особливо на Близькому Сході та в Азії, важливо зважувати вартість будівництва нових міст, щоб вони, в порівнянні з існуючими, були більш екологічно стійкими та підтримували соціально-економічне різноманіття.