Від космічного корабля до еволюційного продукту ХХІ ст.: судна Захи Хадід

Її талант вражає цілий світ; її проекти вважають найкращими; її роботи отримують світове визнання; вона й сьогодні залишається прототипом та наставником для багатьох архітекторів та дизайнерів, перша та єдина жінка, яка у 2004 р. отримала Прітцкерівську премію. Вона — Заха Хадід — британська архітекторка, представниця деконструктивістського напрямку в архітектурі. Національний музей мистецтва ХХІ століття в Римі, Центральний завод BMW в Лейпцигу, Центр Гейдара Алієва в Баку, Мостовий павільйон у Сарагосі та інші унікальні роботи сприяли світовому визнанню Захи Хадід у сфері архітектури.

Особливий проект архітекторки був спроектований для німецької суднобудівної компанії «Blohm+Voss». До речі, чому особливий? А все тому, що це був перший її досвід над проектуванням суден, який в кінцевому результаті успішно реалізований. 128-метрова яхта стала натхненням для створення решти п’яти яхт, довжина яких сягала близько 90 м. Їх, зокрема, вирізняють під назвою Unique Circle Yachts.

Судна Захи, ніби відтворення інопланетянських форм, перспективи й пропорції спотворені, а дизайн підкреслений переплетеною сіттю опорних арок, які лише відрізняються по товщині — все це добре впізнавані деталі в роботах архітекторки. Ці опорні елементи судна виглядають як спутані тенетами, проте демонструють естетичну форму зовнішнього вигляду яхти. Натхненна прозорістю океану, Заха обрала сніжно-білий інтер’єр для судна.

Суднам архітекторки притаманні й традиційні елементи горизонтальної конструкції, оскільки екзоскелет створює посилений зв’язок з іншими палубами та елементами дизайну. Передня частина судна плавно переходить в задню палубу, форми якої більш відкриті.

При проектуванні судна архітекторка врахувала гідродинаміку і захист підводної екосистеми.

Задля загальної зручності на палубах Unique Circle Yachts архітекторка спроектувала відпочинкові зони: басейн, джакузі, спальню, гостьові кімнати та ін., щоб всіляко забезпечити користувачам комфорт та затишок під час плавання на унікальних суднах.